Czujniki ruchu stały się codziennością. Pomagają otwierać drzwi, włączać światło na korytarzu lub przed domem. Strzegą również Twojego bezpieczeństwa, ponieważ w momencie wykrycia obiektów na chronionym obszarze włączają alarm. Jednak sposób działania tych urządzeń nadal owiany jest pewną tajemnicą, dlatego dzisiaj przedstawiamy, jak działa czujnik ruchu.
Czujniki wykorzystujące podczerwień
Pierwszym dzisiaj omawianym czujnikiem ruchu jest model nazywany potocznie PIR od angielskiego skrótu Passive Infra Red. To pasywna odmiana, która zasadę działania opiera przede wszystkim o pyroelement, czyli podzespół wrażliwy na zmianę temperatury. Zamontowane wewnątrz czujnika ruchu procesory, soczewki i lustra w czasie rzeczywistym monitorują temperaturę na z góry określonym obszarze.
Takie skanowanie przestrzeni opisuje się szczegółowo w parametrach urządzenia. Umowne pole widzenia czujnika ruchu przedstawia się przy pomocy wartości określonej w stopniach. Istotny jest także zasięg. Dodatkowo można również skalibrować urządzenie, po jakim czasie od wykrycia zmiany temperatury ma ono włączyć na przykład światło.
Jak działa czujnik ruchu w wersji pasywnej? Tak, jak wspomnieliśmy, wykrywa zmiany temperatury na pewnym obszarze. Wszystkie przedmioty mają swoją temperaturę, zatem jeśli dojedzie do pewnej anomalii, urządzenie zareaguje. Oczywiście najnowsze modele potrafią także zidentyfikować rozmiar i masę nowego obiektu. Taka dodatkowa funkcja sprawia, że czujnik ruchu może ignorować zwierzęta lub dzieci.
Należy pamiętać, że czujniki ruchu wykorzystujące podczerwień raczej nie powinny być wykorzystywane blisko okien, przeszklonych obiektów oraz generatorów ciepła. Ogrzewanie, klimatyzatory i serwerownie wytwarzają sporo energii, która skutkuje wzrostem temperatury. Stałe źródło wyższej temperatury w okolicy czujnika zaburza jego prawidłowe funkcjonowanie.
Jak działa czujnik ruchu na mikrofale?
Drugi najpopularniejszy czujnik ruchu korzysta z promieniowania elektromagnetycznego i efektu Dopplera znanego z lekcji fizyki. Jak działa czujnik ruchu wykorzystujący mikrofale? Tak, jak wspomnieliśmy, korzysta ze zjawiska fizycznego, czyli analizuje częstotliwości, z jakimi wysłane fale, odbite od przedmiotów wracają do punktu startowego. Jeśli urządzenie wykryje zaburzenie w regularności odbioru fali, włącza się. Taki mechanizm sprawia, że z powodzeniem tego rodzaju czujniki ruchu można zamontować na dworze, ponieważ fale elektromagnetyczne radzą sobie z przenikaniem większości przedmiotów.
Promieniowanie elektromagnetyczne jest tematem sporych dyskusji, dlatego warto tutaj wspomnieć, że jego częstotliwość szacuje się na poziomie około sto razy mniejszym niż telefony komórkowe, zatem jego wpływ na organizm nawet przy dłuższej ekspozycji jest w zasadzie żaden.