Domofon bez wątpienia jest przydatnym urządzeniem, które pomaga komunikować się z osobami czekającymi przed bramą do domu jednorodzinnego lub klatką schodową w bloku, bez konieczności kontaktu bezpośredniego z domownikami. Za jego wykorzystaniem możemy zachować pewne kwestie bezpieczeństwa i samodzielnie zdecydować, czy chcemy wpuścić konkretną osobę do swojego domu. Najnowsze domofony są dodatkowo wyposażone w kamery, dzięki czemu jeszcze łatwiej można zidentyfikować rozmówcę. Dzisiaj podpowiadamy, jak podłączyć domofon w domu, aby potem czuć się bezpiecznie!
Domofon w bloku? Często podłącza go spółdzielnia mieszkaniowa
Jeśli mieszkasz w bloku wielorodzinnym Twoja sytuacja, jest dość jasna. Większość budynków ma przystosowaną instalację elektryczną i odpowiednio przeprowadzone przewody zasilające domofony w każdym mieszkaniu. Przy wejściu najczęściej znajduje się unifon, czyli urządzenie, na którym wybierasz numer lokalu i tak powstaje połączenie z konkretnym mieszkaniem. Jak podłączyć domofon w bloku? Taką usługą powinni zająć się wykwalifikowani fachowcy, najczęściej wynajęci przez spółdzielnię mieszkaniową, która zarządza budynkiem.
Jakie są najpopularniejsze rodzaje domofonów?
Domy jednorodzinne lub wielorodzinne, które powstają dzięki finansowaniu poszczególnych osób na etapie wykończeniowym, powinny mieć zamontowany profesjonalny domofon. W sprzedaży dostępne są domofony wyposażone w czytnik breloków, dzięki czemu można otworzyć drzwi lub bramę bez używania kluczy. Dużą popularnością cieszą się jeszcze wideodomofony, które poprzez możliwość zobaczenia rozmówcy, podwyższają poziom bezpieczeństwa.
Jak podłączyć domofon? Zobacz najważniejsze informacje!
Do podłączenia domofonu w trakcie budowy domu należy się odpowiednio przygotować. Po pierwsze trzeba dokładnie wymierzyć potrzebną długość przewodów od bramofonu do unifonu w domu. Po drugie trzeba zrobić przekop pomiędzy bramą i budynkiem, ponieważ w nim umieścisz przewody zasilające. Po trzecie bardzo ważna jest wysokość montażu urządzenia od ziemi. Najczęściej eksperci rekomendują 150-160 cm od podłoża, ponieważ jest to najwygodniejsze ustawienie do obsługi domofonu.
Producenci najczęściej stosują od dwóch do siedmiu przewodów montażowych, które odpowiadają za różne funkcje domofonu. Najlepiej podłączyć je zgodnie z instrukcją producenta. Dlatego przed wykonaniem wszelkich prac związanych z przekopaniem otworu na kable, kuciem dziury w ścianie domu pod zasilanie, warto na początek zastanowić się nad modelem domofonu, który jest dla Ciebie najlepszy.