Dzwonek to podstawowy element wyposażenia każdego domu i mieszkania. Najczęściej montuje się go przy drzwiach wejściowych albo przy bramie wjazdowej. Wybór dzwonków dostępnych na rynku jest ogromny. Dzięki temu masz możliwość znaleźć urządzenie, które najlepiej spełni Twoje wymagania. Możesz zdecydować się na tradycyjny i sprawdzony dzwonek przewodowy lub nowoczesny bezprzewodowy. Niewątpliwie montaż sprzętu bezprzewodowego jest łatwiejszy, ale z instalacją obu z powodzeniem poradzisz sobie sam. Jak podłączyć dzwonek?
Jak podłączyć dzwonek przewodowy krok po kroku?
Dzwonki przewodowe to klasyczne rozwiązanie o długiej tradycji. Posiadają okablowanie, które zasila sprzęt i pozwala na nawiązanie połączenia z wyłącznikiem. Żeby podłączyć ten typ urządzenia, musisz mieć przygotowaną instalację dzwonkową. Zazwyczaj standardowo montuje się ją podczas budowy budynku. Pamiętaj, że powinna być wykonana z przewodu o przekroju od 0,5 do 2,5 milimetra. Ważne jest także, żeby przewód fazowy instalacji dzwonkowej był zabezpieczony przed zwarciem lub przeciążeniem. Do tego celu warto zaopatrzyć się w wyłącznik nadmiarowo-prądowy lub bezpiecznik topikowy. Jak podłączyć dzwonek do instalacji?
Przede wszystkim zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Odłącz instalację dzwonkową od prądu. Upewnij się, że ten nie płynie, przy pomocy urządzenia pomiarowego. Podważ zaczepy korpusu dzwonka przy pomocy wkrętaka i zdejmij pokrywę. Wykonaj dwa otwory w miejscu, w którym chcesz powiesić dzwonek. Pamiętaj, że muszą odpowiadać otworom przygotowanym w urządzeniu. Przełóż przewody instalacyjne przez podstawę dzwonka, a następnie przykręć ją stabilnie do ściany wkrętami osadzonymi w kołkach rozporowych. Zdejmij 15 milimetrów izolacji z końca przewodów, dociśnij dźwignie zaciskowe i wsuń końce przewodów w otwory zacisków. Następnie zwolnij dźwignię. Pociągnij delikatnie za przewody, żeby się upewnić, czy są prawidłowo zamontowane. Jeśli są stabilne, załóż pokrywę dzwonka na podstawkę zamontowaną na ścianie. Następnie włącz napięcie w instalacji dzwonkowej i przetestuj swoje nowe urządzenie.
Instalacja dzwonka bezprzewodowego jest łatwa!
Coraz większą popularność zyskują nowoczesne modele bezprzewodowe. Nie są wyposażone w kable, a do zasilania wykorzystują baterie lub akumulatory. Komunikacja obydwa się poprzez sygnał radiowy, którego zasięg zależy od modelu urządzenia oraz jego lokalizacji. Jak zatem podłączyć taki dzwonek?
Zanim zabierzesz się do pracy, przemyśl miejsce montażu nowego sprzętu. Nadajnik powinien być dobrze widoczny i dostępny dla odwiedzających. Ponadto, już na etapie zakupu musisz wziąć pod uwagę kilka dodatkowych czynników. Obudowa nadajnika musi być szczelna i odporna na warunki atmosferyczne. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, sprawdź parametry szczelności urządzenia. Dla sprzętów montowanych na zewnątrz zaleca się klasę szczelności IP44. Decydując się na taki dzwonek, będziesz mieć pewność, że nie zaszkodzi mu ani deszcz, ani śnieg. Mimo to warto pomyśleć o montażu dzwonka pod daszkiem, dla bezpieczeństwa.
Kolejną istotną kwestią są zakłócenia wywoływane przez przeszkody stojące na drodze sygnału radiowego. Nie montuj przycisku dzwonkowego bezpośrednio na metalowej powierzchni. Metal utrudni komunikację nadajnika i odbiornika. Jeśli nie masz innej możliwość, zadbaj o zainstalowanie podkładki dystansującej wykonanej z np. z drewna. To pozwoli na oddalenie urządzenia od metalowego podłoża i zminimalizuje ryzyko zakłóceń. Zasięg mogą utrudniać także inne przeszkody, takie jak ściany lub stropy. Wybierając miejsce na dzwonek, pamiętaj, żeby uwzględnić potencjalne zakłócenia i zawczasu rozwiązać problemy.
Montaż dzwonka bezprzewodowego jest bardzo prosty i niezależnie od modelu, bardzo do siebie podobny. Włóż baterię do nadajnika i powieś go w odpowiednim miejscu. Możesz to zrobić za pomocą haka, taśmy klejącej lub przykręcić na wkręty, jeśli Twój model na to pozwala. Odbiornik wyposażony jest we wtyczkę. Podłącz go do gniazdka elektrycznego o napięciu zasilającym 210-240V i ciesz się nowym urządzeniem.
Zalety i wady łatwych w montażu dzwonków bezprzewodowych
Dzwonek bezprzewodowy świetnie sprawdza się w domach jednorodzinnych. Możesz go zamontować zarówno przy drzwiach, jak i przy bramie. Jego ogromną zaletą jest to, że nie wymaga kucia instalacji w ścianach. Podłączenie tego typu dzwonka jest bardzo proste, a wybór miejsca dla nadajnika nie jest uzależniony od okablowania. Większość modeli posiada regulację głośności, dzięki której możesz go zamontować nawet tam, gdzie wysokie natężenie dźwięku nie jest wskazane. Jego elegancki wygląd świetnie sprawdzi się w nowoczesnych przestrzeniach. Niewątpliwą wadą dzwonków bezprzewodowych jest konieczność cyklicznej wymiany baterii. Kiedy urządzenia poddawane są działaniu niskich temperatur, szybciej tracą swoją pojemność.
Stając przed wyborem dzwonka, który chcesz zamontować w domu, kieruj się przede wszystkim bezpieczeństwem jego użytkowania. Nie bez znaczenia są także takie aspekty jak jego wygląd, dźwięk i trwałość. Ostatecznie jednak liczy się też funkcjonalność urządzenia.