Krótki kabel albo brak dostatecznej ilości gniazdek nie muszą być problemem – zwłaszcza jeśli posiadasz odpowiedni przedłużacz. Decydując się na jego użytkowanie, warto jednak pamiętać o jednym – nie stanowi on antidotum na wszystkie Twoje problemy. Jak można go używać, a jak nie? Czy można podłączyć przedłużacz do przedłużacza? Poznaj najważniejsze zasady bezpieczeństwa!
Niewłaściwe użytkowanie przedłużacza zagraża zdrowiu i życiu
Ostrzeżenie brzmi naprawdę poważnie, warto jednak odpowiednio wcześnie zdać sobie sprawę z jego prawdziwości. Zwłaszcza że używanie niepozornego gadżetu to praca z prądem. O czym warto pamiętać, decydując się na ułatwienie korzystania z urządzeń elektrycznych z wykorzystaniem przedłużacza? Przede wszystkim – o limicie obciążenia (w końcu przegrzanie może być bezpośrednią przyczyną pożaru!) Informacje na temat napięcia i obciążenia znajdziesz na naklejce. Właśnie z tego powodu nie wszystkie urządzenia nadają się do podłączenia do listwy przedłużającej. A czy można podłączyć przedłużacz do przedłużacza?
Tych urządzeń nie podłączaj do przedłużacza na stałe!
Pożar, wywołany przegrzaniem się przedłużacza należy do częstych wypadków. Wynika to przede wszystkim z niewiedzy – warto więc odpowiednio wcześnie sprawdzić, jakich urządzeń nie należy podłączać do przedłużacza – na stałe lub w ogóle. Do pierwszej grupy należą na przykład farelki, w przypadku drugiej lista jest zdecydowanie dłuższa. Znalazły się na niej bojlery elektryczne, pralki i suszarki, kuchenki z piekarnikiem elektrycznym, zmywarki i żelazka. Zatem – czy można podłączyć przedłużacz do przedłużacza?
Chociaż w teorii takie rozwiązanie może mieć sens, w praktyce należy go unikać. Zdecydowanie rozsądniejszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie dwóch niezależnych od siebie przedłużaczy niż łączenie ich ze sobą nawzajem. Dzięki temu wyraźnie zwiększysz bezpieczeństwo użytkowanej instalacji elektrycznej i zminimalizujesz ryzyko wystąpienia pożaru.
Zasady korzystania z przedłużacza
Użytkowanie przedłużacza, chociaż wydaje się być nieskomplikowane, w praktyce może przysporzyć wielu trudności. Warto znać podstawowe zasady bezpieczeństwa. Należą do nich: wybór przedłużacza z uziemieniem, rozsądne rozplanowanie gniazdek w pomieszczeniu (jedno gniazdko, także z wykorzystaniem zasilacza nie powinno obsługiwać na przykład połowy kuchni!), kupno nowej, fabrycznie zapakowanej listwy przedłużającej, a także – dokładne włożenie wtyczki do gniazdka.