Producenci
Promocje
Czujnik gazu LPG 230VAC (gaz propan-buta)
Czujnik gazu LPG 230VAC (gaz propan-buta)
94,10 zł 85,50 zł
szt.
Czujnik gazu ziemnego 230VAC
Czujnik gazu ziemnego 230VAC
88,60 zł 85,00 zł
szt.

Jak używać uniwersalnego miernika elektrycznego?

Miernik (probierz) jest to urządzenie, które pozwala określić wartość mierzonej wielkości. Najczęściej spotykanymi miernikami są te do mierzenia wartości elektrycznych. Równie często spotyka się także przyrządy do pomiarów meteorologicznych. Są to urządzenia bardzo funkcjonalne i z pewnością warto mieć je w swoim garażu. Najbardziej przydatnym będzie miernik elektryczny. Często wykorzystuje się go w diagnostyce samochodowej. Zmierzysz nim napięcie i sprawdzisz ciągłość przewodu lub bezpieczniki. Jak zatem używać miernika elektrycznego?

Jakie są rodzaje mierników elektrycznych?

W zależności od tego, jaką wartość elektryczną chcesz zmierzyć, możesz wybrać amperomierz, galwanometr, miernik poziomu, miernik uniwersalny (multimetr), watomierz lub woltomierz.

Wśród wymienionych rodzajów mierników wartości elektrycznych, najbardziej uniwersalny to multimetr. Jest urządzeniem wielofunkcyjnym, dlatego, sprawdzi się w różnych sytuacjach. Łączy on ze sobą możliwości pomiarowe woltomierza (pomiar napięcia elektrycznego), amperomierza (pomiar natężenia elektrycznego) i omomierza (pomiar rezystancji). Niektóre modele multimetru posiadają także dodatkowe funkcje. Jak zatem używać miernika elektrycznego? Zanim zaczniesz dokonywać pomiarów, poznaj jego budowę.

Jak zbudowany jest multimetr?

Multimetr to niewielkie prostokątne urządzenie. Zaopatrzony jest w dwie sondy pomiarowe różniące się kolorami. Najczęściej są czarne i czerwone. Posiada także wyświetlacz LCD, oczywiście, jeśli jest to miernik cyfrowy. Miernik analogowy został natomiast wyposażony we wskaźnik wychyłowy, napędzany siłą elektryczną. Nowoczesne modele posiadają również interfejs, by można podłączyć je do komputera. Ich funkcjonalność jest większa, ponieważ mogą dokonywać wielu pomiarów w tym samym czasie.

Miernik elektryczny – jak go używać?

Zdecydowałeś się na multimetr? Nie wiesz, jak używać miernika elektrycznego i jak prawidłowo zmierzyć napięcie? Na początek ustal, czy badane urządzenie jest podpięte pod prąd stały, czy przemienny. Jeśli to określisz, ustaw pokrętło w odpowiedni tryb pracy. Kolejnym krokiem będzie odpowiednie wpięcie przewodów pomiarowych oraz włożenie sond do gniazda elektrycznego. Jeśli zrobisz to w nieodpowiedni sposób, urządzenie powiadomi Cię o tym informacją, która pojawi się na wyświetlaczu. Tam też pojawi się uzyskany wynik. W podobny sposób możesz zmierzyć poziom natężenia prądu w samochodzie, zwłaszcza jeśli zauważysz jego zbyt duży pobór.

Takie uniwersalne urządzenie pomiarowe jest bardzo przydatne. Zanim oddasz samochód do mechanika, sam możesz sprawdzić przepływy prądu i jego natężenie, a także ocenić, czy bezpieczniki zostały spalone. We własnym garażu dowiesz się również, które gniazdo elektryczne jest uszkodzone. Wybór odpowiedniego miernika elektrycznego oraz wiedza, jak go używać z pewnością przyspieszą i ułatwią naprawę uszkodzonych urządzeń elektrycznych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl