Producenci żarówek dbają o Twój portfel, ponieważ proponują nowsze modele, które przy coraz niższym zapotrzebowaniu na energię, zapewniają identyczny, a nawet większy poziom jasności. Jednak na razie jedna rzecz sprawia, że brakuje tylko kroku do idealnego produktu. Każde sztuczne źródło światła z czasem przepracuje swoją maksymalną liczbę godzin i przepala się. Dzisiaj podpowiadamy, jak wymienić żarówkę w domu w sposób samodzielny i bezpieczny.
Zadbaj o własne bezpieczeństwo - odłącz bezpieczniki!
Jeśli zastanawiasz się, jak wymienić żarówkę, musisz zdawać sobie sprawę, że ta z pozoru łatwa czynność może być powodem sporej liczby problemów. Dlatego należy postępować zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Po pierwsze najlepiej wymieniać żarówkę przy dziennym świetle lub z udziałem alternatywnego oświetlenia w postaci dobrej latarki, ponieważ musisz wyłączyć bezpieczniki w domu.
Przed wyłączeniem źródła prądu oszacuj, czy możesz dosięgnąć do żarówki z poziomu ziemi. Jeśli okaże się to trudne, spróbuj wykorzystać drabinę, którą ustawisz na płaskiej, pozbawionej dywanów i innych śliskich elementów podłodze. Rozstaw ją zgodnie z instrukcją obsługi producenta i zachowując szczególną ostrożność, wejdź na stopnie. Jeśli czujesz się niepewnie, zawsze możesz poprosić domowników o pomoc w asekuracji lub zastępstwie.
Gdy drabina, dodatkowe oświetlenie i wyłączone bezpieczniki są na liście czynności wykonanych, możesz przystąpić do odkręcenia żarówki z mocowania. W przypadku standardowego przymocowania żarówki do żyrandola lub lampki za pomocą gwintu należy poruszyć żarówkę w przeciwną stronę do ruchu wskazówek zegara.
Tutaj pora na bardzo istotną kwestię! Jeśli żarówka świeciła się przez przynajmniej kilka minut, dawniej jej temperatura mogła być podwyższona. Aktualnie oświetlenie LED emituje niewiele ciepła. Dlatego ubieranie rękawic roboczych do jej odkręcenia można pominąć, ponieważ ryzyko oparzenia praktycznie nie występuje. Drugą bardzo ważną kwestią jest nacisk na żarówkę, szklane wersje miały tendencje do pękania, teraz technologia jest na tyle zaawansowana, że rozcięcie dłoni przez zbyt dużą siłę podczas odkręcania jest praktycznie niemożliwe. Jednak dla własnego bezpieczeństwa polecamy wykonywać tę czynność z wyczuciem.
Jak wymienić żarówkę? Dopasuj rodzaj gniazda do mocowania w lampie
W pogoni za codziennymi obowiązkami można o tym zapomnieć, dlatego przypominamy o tym, iż żarówki mają różne rodzaje gwintów. Fachowo nazywają się one gniazdami i występują najczęściej dwa podstawowe rodzaje. Pierwszym z nich jest standardowa szerokość mocowania oznaczona jako E27. Dużo węższy model nazwano E14. Znajomość tych dwóch konfiguracji pomoże Ci dopasować właściwy gwint do Twojej lampy w mieszkaniu.
Gdy już zamówisz określoną partię żarówek, proces wkręcania żarówki na miejsce jest odwróceniem czynności związanych z demontażem. Po zamocowaniu jej w gnieździe włącz bezpieczniki i zapal światło. Zobacz, czy wszystko jest zamocowane poprawnie!