Latarki czołowe to obecnie niemal obowiązkowe wyposażenie każdej wyprawy w teren. Od zwykłego wyjścia w góry, po biwak za miastem, warto mieć ze sobą to przydatne akcesorium. Interesujące, że pierwsze tego rodzaju latarki powstały blisko sto lat temu, jednak dopiero w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku zyskały większą popularność. Jaka latarka czołowa to aktualnie najlepszy wybór? O tym przekonasz się w dzisiejszym wpisie.
Współczesne latarki czołowe są wydajniejsze i lżejsze od swoich poprzedniczek
Postęp technologiczny widać w każdej dziedzinie życia. Jeszcze dwadzieścia lat temu w sprzedaży dostępne były jedynie modele wyposażone w tradycyjne żarówki. Dzisiaj kupisz wyłącznie wersje z oświetleniem typu LED. Taka zmiana ma określone skutki, przede wszystkim drastycznie spadło zapotrzebowanie na energię i jednocześnie wzrosła wydajność oświetlenia. Zmniejszyła się również waga, ponieważ cały osprzęt potrzebny do zasilania i funkcjonowania latarki jest lżejszy. Zatem, jaka latarka czołowa to najlepszy wybór?
Jaka latarka czołowa to rozsądna propozycja? Zwróć uwagę na liczbę lumenów!
Ze względu na to, że upowszechniły się modele wyposażone w ledowe oświetlenie, moc latarki przestała mieć znaczenie. Współcześnie liczy się wartość lumenów, czyli ilość światła na metr kwadratowy. Najsłabsze modele generują kilkadziesiąt lumenów, najmocniejsze mogą pochwalić się wartościami rzędu kilkuset lumenów. Śmiało można powiedzieć, że trwa pewien wyścig zbrojeń pomiędzy producentami latarek czołowych. Prześcigają się oni w tym, kto zaproponuje najmocniejszy sprzęt. Prawda jest taka, że do różnych czynności potrzebujesz innej mocy oświetlenia.
Poznaj rekomendowane wartości lumenów do różnych czynności
Brakuje jednoznacznego podziału, jaka moc światła najlepiej nadaje się do różnych czynności, ponieważ w większości przypadków jest to kwestia preferencji użytkownika. Jednak ze względu na dużą rozpiętość w parametrach eksperci oszacowali, jakie zadania najlepiej wykonuje się przy konkretnej ilości światła.
Okazuje się, że do spokojnych spacerów po lesie lub rozbijania obozowiska w zupełności wystarczy sprzęt, który ma od 80 do 100 lumenów. Takie światło pozwoli na bezpieczne poruszanie się po zmroku, choć snop światła jest stosunkowo krótki. Nadaje się też idealnie do wieczornych rozmów przy ognisku, ponieważ nie oślepia innych uczestników.
Jaka latarka czołowa do biegów przełajowych? Tutaj ilość światła możesz zwiększyć trzykrotnie, ponieważ trzysta lumenów pozwala dostrzec obiekty oddalone o dwieście metrów. Jeśli interesujesz się sportem ekstremalnym i jazdą terenową w nocy, warto sięgnąć po modele, które dysponują mocą rzędu pięciuset lumenów, a nawet więcej!