Zima najczęściej zaskakuje kierowców – nie tylko warunkami na drodze, ale również – przygotowaniem do drogi. Niestety – przed falą temperatur spadających poniżej zera, zły stan techniczny pojazdu się nie ukryje. Jakie napięcie powinien mieć akumulator? Jak to sprawdzić i jak reagować na ewentualne odstępstwa? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek.
Nie pozwól się zaskoczyć! Sprawdź, czym sprawdzić napięcie akumulatora
Zanim wsiądziesz do samochodu, koniecznie, od czasu do czasu sprawdź stan akumulatora. Zwłaszcza jeśli pojazd stoi na parkingu, a na zewnątrz panuje niska temperatura. Najszybciej i najdokładniej zrobisz to, korzystając z multimetru – urządzenia pomiarowego, wyposażonego w opcję pomiaru różnych wielkości fizycznych. Sprawdź, jakie napięcie powinien mieć akumulator, a jakie ma w rzeczywistości!
Napięcia akumulatora – jak to sprawdzić, krok po kroku?
Samodzielne sprawdzanie napięcia akumulatora nie jest skomplikowane – dzięki temu możesz to zrobić bez konieczności wizyty w warsztacie samochodowym.
- Zacznij od ustawienia pokrętła miernika na pomiar prądu stałego. Możesz wybrać automatyczny zakres lub ten do 20 V.
- Włóż złączki kabli pomiarowych do odpowiadających im gniazd miernika. Kolejnym krokiem będzie przyłożenie końcówek kabli do miernika biegunów akumulatora.
Pamiętaj, by cały proces przebiegał bez zdejmowania klem, na włączonym silniku. Uzyskałeś wynik na minusie? Oznacza on wyłącznie odwróconą polaryzację. Zatem, jakie powinno być napięcie akumulatora, by nie budziło Twojego niepokoju, a sam pojazd funkcjonował bez zarzutu?
Prawidłowe napięcie akumulatora – sprawdź, jakie jest!
Prawidłowe napięcie akumulatora powinno wynosić od 13,8 V na włączonych światłach mijania. Jednocześnie warto pamiętać, że bez poboru prądu, czyli na wyłączonych światłach wartość ta może wzrosnąć do 14,4 V. Kiedy spadnie poniżej 12,5 V, powinieneś pamiętać o ponownym ładowaniu. Z głębokim rozładowaniem będziesz miał do czynienia wówczas, gdy wartość wskazana przez multimetr wyniesie 10,8 V.
Jak dbać o akumulator?
Systematyczne ładowanie akumulatora przedłuża jego żywotność i ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania samochodu. Stałe niedoładowanie powoduje szybszą eksploatację baterii. Warto jednak wiedzieć, że samo ładowanie to jednak za mało. Zwłaszcza że na jego zużycie mają wpływ także inne czynniki – zły stan techniczny silnika, zużyty rozrusznik, uszkodzony generator napięcia oraz zaniedbane klemy akumulatora. Regularne przeglądy i reagowanie na każdy niepokojący sygnał odpłacą Ci się długą żywotnością i niezawodnością samochodu. A to z kolei ma wpływ na Twoje bezpieczeństwo!