Kuchnia to centrum domowego świata. Tam zaczyna się dzień i często tam także się kończy. Domownicy niezależnie od swojego wieku, lubią w niej przebywać. Czym jest to spowodowane? Najczęściej zapachem. Dokładnie! Piękny zapach parzonej kawy lub pieczonego ciasta, każdego motywuje do zejścia z kanapy. Czy zdajesz sobie sprawę, ile czasu przeciętnie spędzasz w kuchni? Otóż badania pokazują, że w ciągu doby aż 7 godzin! To czas, w którym gotujesz, sprzątasz lub podjadasz. Jak spędzić go maksymalnie komfortowo? Sprawdź, jakie odpowiednie oświetlenie do kuchni uprzyjemni Ci wykonywanie codziennych obowiązków.
Jakie oświetlenie do małej kuchni?
Dobierając oświetlenie do swojej kuchni, w pierwszej kolejności weź pod uwagę rozmiary pomieszczenia. Priorytetową sprawą jest maksymalne doświetlenie przestrzeni roboczej. Gdy potrzebujesz regularnie gotować, jasny blat pozwoli Ci wykorzystać każdy jego centymetr. Przy niewielkich aneksach kuchennych warto postawić na białe, chłodne światło halogenowe. Tego rodzaju lampy maksymalnie rozjaśnią nam powierzchnię, co z kolei zapewnia także bezpieczeństwo prac kuchennych. Drugą sprawą jest tzw. światło odbite. To rodzaj oświetlenia polegający na skierowaniu źródła światła w górę zamiast w dół. Tym sposobem małe pomieszczenia optycznie są powiększane, a ich aranżacja staje się dużo bardziej przytulna.
Jak zróżnicować oświetlenie w dużej kuchni?
Duża kuchnia to marzenie wielu właścicieli domów i mieszkań. Aby przestrzeń zagospodarować maksymalnie ergonomiczne dobrze mieć wcześniej ustalony plan. W zależności od użyteczności danej strefy potrzebne jest inne oświetlenie. Najczęściej stosowaną opcją równomiernie doświetlająca całe pomieszczenie jest lampa główna bądź centralnie usytuowany zestaw halogenów. Nie jest to jednak rozwiązanie doskonałe. Biorąc pod uwagę fakt, że blaty robocze są usytuowane głównie pod ścianami, aby je odpowiednio doświetlić, potrzebne są lampki kierunkowe. Przykładowo dzięki listwom ledowym osiągniesz bardzo korzystny efekt wizualny jednocześnie maksymalnie ponosząc użytkowość oświetlanych przestrzeni.
Jakie oświetlenie zastosować w kuchni, by wprowadzić strefowość?
Duże pomieszczenia stają się bardziej funkcjonalne, jeżeli podzielisz je na strefy. Każda z nich ma inną użytkowość i potrzebuje innego oświetlenia. Plafony bądź duże lampy wiszące najlepiej sprawdzają się nad stołem jadalnym. Jadalnia to zazwyczaj miejsce centralne w kuchni i tak też powinno być traktowane. Bardziej dyskretne oświetlenie tj. listwy ledowe lub małe halogeny często montowane są w miejscach, gdzie ich obecność ma poprawić użytkowość strefy. Tutaj dobrym przykładem są wnęki w górnych częściach ścian lub podwieszane szafki. Innym jeszcze rodzajem oświetlenia w kuchni są ozdobne halogeny punktowe, które uwypuklają charakterystyczne elementy, dodając uroku całej aranżacji.
Jakie oświetlenie punktowe do kuchni?
Istotną kwestią jest bezpieczeństwo oświetlenia w kuchni. W związku z tym, że często pracujesz na blacie roboczym, ważne, by dobierać światło odpowiednie dla Twoich oczu. Z jednej strony nie powinno być zbyt ciemne, ponieważ oczy się bardzo męczą. Z drugiej zaś nie powinno Cię razić, zwłaszcza gdy blaty jest wykonany z polerowanego kamienia. Aby uniknąć zmęczenia oczu od zbyt jasnego światła, halogeny montuje się w osłonach z mlecznego szkła. W ten sposób ogranicza się ich jaskrawe światło dodatkowo je ozdabiając.
Jakie oświetlenie pasuje na wyspę w kuchni?
Wyspa to bardzo popularny element zabudowy kuchennej. W zależności od jej wielkości może służyć jedynie jako blat roboczy lub spełniać formę dodatkowego stołu. Oczywiście, aby była to funkcjonalna przestrzeń, niezbędne jest jej właściwe oświetlenie. W tym miejscu mamy do wyboru kilka opcji.
Po pierwsze plafony i lampy nadtynkowe — to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Pozwala na jednolite oświetlenie całej powierzchni, jest łatwe w montażu i stosunkowo ekonomiczne.
Po drugie — lampy wbudowane w okap. To rozwiązanie stosunkowo nowe na rynku, jednak jego popularność stale rośnie. Tego typu lampy przykuwają uwagę swym dużym rozmiarem, zatem ich zakup należy spokojnie przemyśleć. Oczywiście wszystko, co nowe i designerskie jest dosyć drogie, w tym przypadku nie ma odstępstwa od reguły.
Po trzecie – lampy wiszące to wyjątkowo subtelne i lubiane przez inwestorów rozwiązanie. Oświetlana w ten sposób wyspa, w naturalny sposób staje się częścią szerszej przestrzeni. Oprawy takich lamp najczęściej nawiązują stylistyką do całości pomieszczenia.
Jakie oświetlenie pasuje do kuchni? Barwa ciepła czy zimna?
Prawda jest taka, że każda barwa pasuje do kuchni w równym stopniu. Nie jest to bowiem kwestia pomieszczenia. Bardziej dobór barwy światła związany jest ze stylistyką aranżacji i dostępem do światła dziennego. Jeśli wybierasz projekt mocno industrialny, najlepiej sprawdzi się światło zimne. Idąc w sielskie klimaty w kuchni, właściwym będzie dobór światła ciepłego. Pamiętaj o istotnej zasadzie - jeżeli kuchnia nie ma okna, to decyzja o ciepłej barwie zawsze uprzyjemni przebywanie w takiej przestrzeni.